Žabakor je největší vodní plocha Českého ráje, která leží v jeho západní části, nedaleko Příhrazských skal asi 7 km jihozápadně od Turnova. V blízkosti se nachází další, menší rybník - Oběšenec.
Zveme vás na povídání o kamenech do expozice Horolezectví (Muzeum Českého ráje v Turnově). Více v plakátu...
Vrch Káčov u Mnichova Hradiště, nazývaný také někdy Malé nebo Středočeské Trosky, je vypreparovaný sopouch čediče. Geologický podklad tvoří mořské uloženiny české křídové pánve. V třetihorách, ve spodním miocénu, došlo zde k sopečnému výbuchu, při kterém žhavé lávy leucitického čediče prorazily vrstvy usazenin české křídy.
V říjnu 2022 v Geoparku UNESCO Český ráj studenti z University Brémy (Německo) Annika Herbers, Marina Kluth, Julian Mundl realizovali výzkum pro geovědní magisterskou práci na téma: "3D mapování pískovcových útvarů v Geoparku UNESCO Český ráj pomocí UAV a DSLR fotogrammetrie". Pro tento projekt zvolili pískovcové útvary v Prachovských skalách. Za tímto účelem byly pořízeny snímky vybraných pískovcových věží a stěn pomocí dronu a ručně DSLR fotoaparáty. Data pořízená v terénu Geoparku Český ráj zpracovali po návratu na univerzitu a práci úspěšně obhájili dne 27.11.2022.
Mezinárodní asociace geoparků (Global Geoparks Network) ve spolupráci se sekretariátem globálních geoparků UNESCO vydala publikaci GEODIVERZITA V GLOBÁLNÍCH GEOPARCÍCH UNESCO. Publikace obsahuje články připravené Globálními geoparky UNESCO po celém světě po výzvě GGN u příležitosti oslav Mezinárodního dne geodiverzity 2022. Text o Globálním geoparku UNESCO Český ráj: Nevídaná geodiverzita geoparku Český ráj (The Unprecedented Geodiversity of the Bohemian Paradise Geopark) naleznete v publikaci na straně 9.
Novou publikaci „Geodiverzita v globálních geoparcích UNESCO“ naleznete zde.
Návarov je zřícenina hradu poblíž osady Návarov u Zlaté Olešnice v Libereckém kraji, v okrese Jablonec nad Nisou. Nachází se asi sedm kilometrů severovýchodně od Železného Brodu nad soutokem řeky Kamenice a potoka Zlatníku. Pozůstatky hradu jsou chráněny jako kulturní památka.
Než se budeme zabývat historií, musíme si říci také něco o zdejší přírodě, neboť bez ní by nebyla ani historie lidská.
Již po pětadvacáté zorganizovala společnost Outdoor Discovery s.r.o., jeden ze zakladatelů Geoparku Český ráj o.p.s., akci Ukliďme si Český ráj. Geopark Český ráj se aktivně zúčastnil úklidu, tentokrát se podílel na likvidaci černé skládky u Záborčí v katastru obce Malá Skála, která leží na území Geoparku UNESCO Český ráj. Z obtížně přístupného kaňonu pod obcí byly odstraněny mimo jiné pneumatiky, šamotová kamna, plechovky, skleněné lahve a další obtížně rozložitelný komunální odpad.
V rámci projektu Geovzdělávání v boji proti změně klimatu (GeoEducation For Combatting Climate Change) Geopark UNESCO Český ráj navštívili partneři projektu z geoparků UNESCO: Kula – Salihli (Turecko), Novohrad – Nógrad (Slovensko-Maďarsko) Świętokrzyski (Polsko) a Geoparku Železné hory.
Sobotních plaveckých závodů v Jičíně, které se konaly jako Memoriál geologa Tomáše Řídkošila, zakladatele Geoparku Český ráj, se zúčastnilo 170 plavců. Děkujeme organizátorům za uspořádání skvělé akce.