Novopacko – pro každého něco

Nová Paka

Nová Paka je poklidné městečko ležící na půl cesty mezi Krkonošemi a Českým rájem, což návštěvníkům nabízí spoustu možností. A proto ten, kdo si chce opravdu odpočinout a vyhnout se davům, přichází právě sem toulat se tajemnou krajinou blouznivců a spiritistů.

Kromě klidu tu můžete nalézt poklady v podobě drahých kamenů či majestátních kousků pradávné historie v podobě zkamenělých stromů starých stovky miliónů let. Dominantou Nové Paky je Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, ke kterému vás dovede růžencové schodiště z roku 1737. K tomuto místu se váže pověst o nalezení zázračné sošky Panny Marie v nedalekých zlatých dolech ve Stupné. Na uctění její památky byla na místě jednoduché kapličky vystavěna tato krásná barokní stavba – Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zájemci o historii se jistě budou chtít zastavit v muzeu či klenotnici nebo si prohlédnout všechna zastavení nově zrestaurované křížové cesty.

Trochu dál, ale stále ještě dost blízko abyste návštěvu stihli za jeden den i pěšky, leží spousta zajímavých míst, která určitě stojí za to. Vydáte-li se západním směrem, dorazíte ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec. Severním směrem leží v lesích ukryté hradiště Levín. Přírodní rezervace Sýkornice a hrad Pecka jsou na východ od Nové Paky. A na jih vyrážejí hledači pastelově zbarvených achátů či ti, kteří chtějí navštívit chráněnou lokalitu Hřídeleckou horku.

A máte-li dost odvahy, můžete se, až dorazíte žízniví z výletu, přesvědčit, zda je pravda to, že z kašny sv. Floriána na náměstí prýští bláznivá voda.

Přihlášení Cookies