Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština, francouzština, italština Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, občerstvení, bezbariérový přístup, vstup se psy Hrady a zříceniny hradů: hrady

Hrad Valdštejn leží na západním okraji Hruboskalského skalního města. Je považován za nejstarší hrad Českého ráje.

Hrad Valdštejn byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů. Na konci 15. století byl opuštěn, později shořel a zničený hrad znovu pozvedli až Valdštejnové, kterým po Albrechtu z Valdštejna patřil dalších 200 let. V 18. století zde vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou.

V této snaze pokračovali i noví majitelé Lexové z Aehrenthalu v první polovině 19. století. Propojili krajinu sítí turistických cest, budovali vyhlídky a lázně Sedmihorky. Jako zajímavý turistický cíl zpřístupnili hrad Valdštejn mezi prvními památkami v ČR.

Prohlídka hradu
Již vstupní most zaujme návštěvníky galerií barokních soch svatých českých patronů. Na prvním nádvoří můžete nahlédnout do malé kaple, klasicistní dům hradu nabízí prohlídku Slavnostního sálu a salonku s portrétní galerií posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu. Zajímavostí je také hladomorna.

Prohlédnout si můžete i kostel sv. Jana Nepomuckého, který je od 18. století novou dominantou hradu. Přístupné jsou dále skalní sklepení a středověká hradní lednice.

Rozhledové místo:  Při úpravách v 19. století byla na konci hradu vybudována vyhlídka na Trosky a blízké skalní město. I z dalších míst hradu se nabízejí krásné výhledy na okolní krajinu.

Na hradě Valdštejn se v letní sezóně konají pravidelné kulturní akce - koncerty, šermířská vystoupení, pouť, divadelní představení, koncerty a další.

Zajímavost: V hradní kapli je umístěna malba od Františka Maška, který prý jako jediný zobrazuje skutečnou podobu romantického básníka K.H. Máchy.

Návštěva hradu bývá spojována s výletem do blízkého Hruboskalského skalního města.

Výklad v češtině, k dispozici cizojazyčné texty.

Poznámka: parkoviště (i pro autobusy) je cca 1 km od hradu po zelené turistické značce.


MěsícDenČasPříznak
Duben So - Ne 10:00 - 16:30 otevřeno
Květen Út - Ne 9:30 - 16:30 otevřeno
Červen - Srpen Po - Ne 9:00 - 17:30 otevřeno
Září Po - Ne 9:30 - 16:30 otevřeno
Říjen So - Ne 10:00 - 16:30 otevřeno
V dubnu a říjnu je hrad otevřen o víkendech a o svátcích.

Vstupné

Prohlídka hradu bez průvodce
Plné vstupné:90,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:60,00 CZK
Rodinné vstupné:250,00 CZK Max. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:60,00 CZK pro děti do 15 let
Dětské vstupné:10,00 CZK pro děti do 6 let
Studentské vstupné:60,00 CZK
Seniorské vstupné:60,00 CZK
Výjimečně při některých akcích může být vstupné zvýšeno o 10 až 20 Kč. Zdarma je vstup na prohlídku umožněn dětem do 2 let a průvodcům držitelů průkazů ZTP/P. Příplatek za cizojazyčný výklad (pouze předem objednané skupiny) 50,-Kč/osoba. Příplatek za prohlídku mimo stanovenou otevírací dobu 50,- Kč/osoba. Organizované skupiny dětí do 6 let 10,- Kč/osoba. Psi mají vstup do venkovních prostor hradu povolen 20,- Kč . Platební karty nejsou akceptovány.
Prohlídka hradu s průvodcem
Plné vstupné:110,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:70,00 CZK
Rodinné vstupné:300,00 CZK Max. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:70,00 CZK pro děti do 15 let
Dětské vstupné:10,00 CZK pro děti do 6 let
Studentské vstupné:70,00 CZK
Seniorské vstupné:70,00 CZK
Cizojazyčný výklad:50,00 CZK
Prohlídka mimo otevírací dobu:50,00 CZK
Poznámka:Výjimečně při některých akcích může být vstupné zvýšeno o 10 až 20 Kč. Zdarma je vstup na prohlídku umožněn dětem do 2 let a průvodcům držitelů průkazů ZTP/P. Příplatek za cizojazyčný výklad (pouze předem objednané skupiny) 50,-Kč/osoba. Příplatek za prohlídku mimo stanovenou otevírací dobu 50,- Kč/osoba. Organizované skupiny dětí do 6 let 10,- Kč/osoba. Psi mají vstup do venkovních prostor hradu povolen 20,- Kč . Platební karty nejsou akceptovány.
Výjimečně při některých akcích může být vstupné zvýšeno o 10 až 20 Kč. Zdarma je vstup na prohlídku umožněn dětem do 2 let a průvodcům držitelů průkazů ZTP/P. Příplatek za cizojazyčný výklad (pouze předem objednané skupiny) 50,-Kč/osoba. Příplatek za prohlídku mimo stanovenou otevírací dobu 50,- Kč/osoba. Organizované skupiny dětí do 6 let 20,- Kč/osoba. Psi mají vstup do venkovních prostor hradu povolen 20,- Kč . Platební karty nejsou akceptovány.
7.4.2023 14:00

Pašijové hry na Valdštejně

Velký pátek bude na Valdštejně zpestřen divadelní hrou s názvem "O nejslavnějším zmrtvýchvstání" v podání souboru ZKUS Malá Skála. Představení proběhne na prvním hradním nádvoří. Akce se koná pouze za příznivého počasí! Vstupné: dobrovolné
Všechny akce
Přihlášení Cookies