Jak dostat tatínka do Polepšovny: Za Vaškem na kole kolem Humprechtu a Kosti

Sobotka

Nenáročný výlet pro cykloturisty po zpevněném povrchu s malým převýšením. Délka trasy je 20 km.

Průběh trasy: Koupaliště pod Humprechtem – Vesec u Sobotky – hrad Kost – Dobšice – Libošovice – Koupaliště pod Humprechtem  (20 km)

Náročnost a délka trasy: nenáročná trasa (zhruba 20 km) po zpevněném povrchu s malým převýšením (největší je od lesní křižovatky za Kostí do Dobšic).

Popis trasy: Výchozím bodem pro tuto cyklotrasu je parkoviště u koupaliště pod Humprechtem u Sobotky. Odtud se vydáte mírným stoupáním k obci Vesec u Sobotky, což je asi místo spojené s filmem Jak dostat tatínka do polepšovny nejvíc. Natáčely se zde scény s historickou hasičskou stříkačkou Máňou, co se vždycky na každé soutěži umístí – poslední. Jeden ze zdejších domů u rybníka posloužil jako obchod, z obce jsou i některé záběry Vaška, tatínka i maminky na kolech.

Obec si zahrála i v dalších pohádkách a filmech, je pro svoji neopakovatelnou atmosféru vyhledávaná českými i zahraničními filmaři.

Odtud po silnici pokračujete na hrad Kost, který sice „nehrál“ ve zmíněném filmu, ale jeho prohlídka stojí jistě zato.

Hrad Kost je známý z pohádek a filmů:

  • Radůz a Mahulena (1970, scény na hradbách)
  • S čerty nejsou žerty (1984, především hradní kuchyně, okno do vězení)
  • Toulavý Engelbert (1973, muzikál Juraja Herze)
  • Červený Bedrník (1999, Kost, Plakánek) - Patrick Lau, Graham Theakston, Simon Langton
  • O ztracené lásce (2001, TV seriál, interiéry a exteriéry hradu, efektní útěk po provazovém žebříku z hradeb)
  • O uloupené divožence (2007, hradní nádvoří, vstupní brána)
  • Hannibal / Zrození (2007 – horor)
  • Kouzla králů (2008, především exteriérové záběry)
  • Ztracený princ (2008, kromě hradu se natáčelo i v údolí Plakánku)

Další cesta nás povede od hradu po silnici směrem na Turnov, po zhruba kilometru a půl dojedete na lesní křižovatku, kde odbočíte vpravo směrem na Dobšice a Libošovice. Čeká vás stoupání do Dobšic. Přijedete na malebnou náves typické českorajské vesnice. V části obce je stavení, kde bydlel Vaškův filmový dědeček nádherně ztvárněný hercem Josefem Karlíkem. Chalupa je i dnes velmi podobná té filmové, ale je v soukromém vlastnictví. Proto ji prosím nehledejte.

Za vesnicí najdete strom, na kterém Vašek s tátou a dědou hráli hry. Z Dobšic sjedete dolů do další malebné vesničky Libošovice, kde na návsi je známý hotel s restaurací zvoucí k občerstvení. Po mírném stoupání k železniční trati při návratu k Sobotce ještě minete odbočku do Nepřívěce. I návštěva této vesničky stojí zato (objevila se například v dětském muzikálu Přijela k nám pouť). Potom už následuje pouze nenáročný sjezd k parkovišti u koupaliště pod Humprechtem.

Místa, památky, zajímavosti a služby na trase:

Vesec u Sobotky – venkovská památková rezervace
Hrad Kost – komentované prohlídky, v sezoně doplňkový každodenní program a nabídka doprovodných akcí, restaurace, občerstvení, ubytování
Libošovice – restaurace, ubytování
Nepřívěc – dřevěná zvonice, restaurace, ubytování
Sobotka – městské památková zóna, turistické informační centrum, Muzeum Fráni Šrámka,Šolcův statek, ubytování, stravovací zařízení


Přihlášení Cookies