V neděli 26. července 2020 se v Autocampu Sedmihorky uskuteční tradiční Den Geoparku Český ráj 2020. Akce pro celou rodinu, kde nebude chybět např. rýžování granátků, broušení drahých kamenů nebo výroba šperků z kamenů. Večer se uskuteční povídání s promítáním o zajímavých geologických lokalitách Českého ráje.
Srdečně zveme.
Více v přiloženém plakátku...
V Hrdoňovicích u zastávky autobusu se nachází stěna budovaná nejvyššími svrchnoturonskými a coniackými horninami české křídové pánve.
V Mnichově Hradišti, které se nachází v nově rozšířeném území Globálního Geoparku UNESCO Český ráj, byla dne 17. 6. 2020 před základní školou Studentská za účasti partnerů projektu, starosty, učitelů, žáků a místních obyvatel slavnostně otevřena geologická stezka.
Slavnostní otevření nové geostezky Po stopách kamenů proběhne ve středu 17. 6. 2020 v 17 hodin v parčíku u ZŠ Studentská v Mnichově Hradišti.
Ve čtvrtek 16. dubna 2020 bylo ukončeno hlasování veřejnosti v anketě o Cenu Adolfa Heyduka pro památku, geologickou lokalitu či technickou památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným za rok 2019.
Čeřovka (331 m n.m.) je vrch ležící při severním okraji města Jičína. Geomorfologicky spadá do Jičínské kotliny a je spolu s nedalekým vrchem Zebínem součástí Jičínského vulkanického centra, kde probíhala v třetihorách poměrně intenzivní sopečná činnost.
Do 12. 6. 2020 můžete shlédnout výstavu o národních geoparcích ve foyeru Krajského úřadu Libereckého kraje.
V jižní části Jablonecka se nachází skalnatý, zhruba 4 km dlouhý hřbet, který začíná severně nad obcí Bezděčín, odkud pokračuje severozápadním směrem k Hodkovicím a Záskalí. Hřbítek zde sleduje krátký úsek Lužického zlomu, který tvoří významné geologické rozhraní oddělující druhohorní pískovce na jihozápadě od starších hornin na severovýchodě. V důsledku posunu zemských ker na začátku třetihor, tedy zhruba před 60 miliony let, byly vyzdviženy i pískovcové Bezděčínské skály.
Hora Tábor (678 m n.m.), je nejvyšší bod Táborského hřbetu a leží 0,5 km jihozápadně od Chlumu, což je část Lomnice nad Popelkou. Základem jeho krátkého strukturního hřbetu směru V - Z, je permský dolerit, na svazích pak pokrytý pískovci a jílovci.
Východně od Bradlecké Lhoty se vypíná zalesněný čedičový suk Bradlec s vrcholem ve výšce 557 m n.m. Ve vrcholové partii kopce je zřícenina středověkého hradu, který byl založen rodem Markvarticů počátkem 14. století, ale na počátku století sedmnáctého byl již hrad pustý a pomalu se měnil ve zříceninu.