Hora Tábor (678 m n.m.), je nejvyšší bod Táborského hřbetu a leží 0,5 km jihozápadně od Chlumu, což je část Lomnice nad Popelkou. Základem jeho krátkého strukturního hřbetu směru V - Z, je permský dolerit, na svazích pak pokrytý pískovci a jílovci.
Východně od Bradlecké Lhoty se vypíná zalesněný čedičový suk Bradlec s vrcholem ve výšce 557 m n.m. Ve vrcholové partii kopce je zřícenina středověkého hradu, který byl založen rodem Markvarticů počátkem 14. století, ale na počátku století sedmnáctého byl již hrad pustý a pomalu se měnil ve zříceninu.
Chcete-li vidět jeden z nejcennějších křídových profilů, zajděte si pěšky z Turnova do Dolánek. Už od posledních stromů turnovských městských sadů je ten významný profil vidět.
Geopark Český ráj o.p.s. vydal nové informační letáky. Návštěvníci se dozvědí, co znamená pojem geopark, jaké zajímavé geologické lokality, přírodovědné a naučné stezky a venkovní geologické expozice můžou v Geoparku Český ráj navštívit a seznámí se i s jeho geologickou historií. Součástí letáku je mapa s umístěním vybraných geologicých lokalit a tipy na geologicky zajímavá místa (skalní města, sopky, jeskyně, vodní toky).
Letáky budou k dispozici v informačních centrech v Českém ráji, v kanceláři společnosti a v elektronické podobě ke stažení na odkazu níže.
Kdo z Českého ráje by neznal Apolenu. Já sám ji navštívil mnohokrát. Už jen pro to její jméno. Ale Apolena není živá dívka, i když její půvaby jsou také moc hezké. Skalní město u Troskovic Apolena je přírodní rezervací a není jen součástí CHKO Český ráj. Pro svou krásu, i pro své geologické půvaby ji tvůrci Geoparku Český ráj zařadili i do tohoto evropsky i světově významného celku.
Moje milé a moji milí!
Prackovský vulkán, jinak též Prackovská sopka, vulkán Prackov atp., je vyhaslá sopka v nadmořské výšce asi 471 m v okrese Semily Libereckého kraje. Leží západně od osady Prackov, na území Vesce pod Kozákovem. Nenápadný zalesněný kopeček je nejlépe zachovanou sopkou v Čechách, má nejlépe zachovaný sopečný kráter. Je to v krajině nenápadný útvar na jihozápadním svahu Hamštejnského hřbetu (na jehož hřbetnici poblíž Prackova leží Prackovský vrch (584 m n. m.), se kterým je třeba nezaměňovat samotný vulkán).
Archeologie – Historie – Geologie – Hydrogeologie živá příroda – Ochrana území - Památné stromy
SOBOTA, 23. listopadu 2019
Provázejí:
Petr Jenč, Jaroslav Řihošek, Lenka Šoltysová, Milena Roudná.
Exteriérový výstavní panel, který byl pořízen díky dotaci z rozpočtu Města Turnov, seznamuje návštěvníky Turnova, turistické oblasti Turnovska a místní obyvatele s Globálním geoparkem UNESCO Český ráj.
Expozice byla prvně instalována při příležitosti otevření Horolezecké expozice v Muzeu Českého ráje v Turnově 7. září 2019.
V říjnu 2019 byl expoziční panel přemístěn od Muzea Českého ráje na náměstí Českého ráje v Turnově, kde bude informovat až do začátku nové turistické sezóny v roce 2020. Následně se expozice přesune na hrad Valdštejn.