Kopaninský hřbet je rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
Geopark UNESCO Český ráj je jediným z devíti geoparků v České republice, který se pro své výjimečně geologické, přírodní, historické a kulturní hodnoty stal v roce 2015 geoparkem UNESCO. Každé čtyři roky hodnotí komise, vyslaná Sekretariátem globálních geoparků UNESCO, zda geopark plní podmínky stanovené pro tuto prestižní značku a zda se může tímto oceněním prezentovat i nadále. Vzhledem k protipandemickým opatřením souvisejícím s Covid 19 došlo k posunutí termínu revalidační mise až na podzim letošního roku.
Asi 1,5 km jz. od Košťálova a 6 km jv. od Semil se rozkládá rozsáhlý několika etážový, dosud činný kamenolom v Želechovském údolí, po levé straně Želešského potoka. Na jeho pravé straně je starý lom, ve kterém je dnes skládka komunálního odpadu. Údolím vede žlutě značená turistická cesta z Košťálova do Lomnice nad Popelkou. Těženou horninou je subvulkanický ekvivalent bazaltu – dolerit.
Edit: Krajská hygienická stanice kvůli pandemické situaci související s C-19 závody zrušila. Je nám to líto. Snad se potkáme za rok...
RNDr. Tomáš Řídkošil byl kurátor sbírkových fondů mineralogie a geologie Muzea Českého ráje v Turnově, přírodovědec, ale především se zasloužil za vznik Geoparku Český ráj.
Propozice k závodům, kde je Geopark Český ráj spolupořadatelem: Cena Geoparku Český ráj - rozpis (2).pdf
V sobotu 30. října se u příležitosti Mezinárodního dne archeologie uskuteční exkurze Archeologie Příhrazských skal.
Mezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně v říjnu tak napříč celým světem probíhají různé akce přibližující archeologii široké veřejnosti.
Poprvé byl svátek archeologie slaven v USA v roce 2011, od roku 2014 se pravidelně koná i v České republice.
Ve dnech 24.10. - 28.10. 2021 zavítají do Geoparku UNESCO Český ráj paní Kristin Rangnes, prezidentka sítě evropských geoparků z norského geoparku UNESCO Gea Norvegica a paní Elena Mateo ze španělského geoparku UNESCO Ostrovy Lanzarote a Chinijo. Obě dámy byly nominovány pařížským sekretariátem Globálních geoparků UNESCO, aby vykonaly revalidační misi v Geoparku Český ráj, který jako jediný v České republice nese značku UNESCO. Revalidace se uskutečňuje každé čtyři roky a geopark UNESCO musí prokázat, že plní podmínky, které tato značka vyžaduje.
Tento víkend 16. - 17. 10. proběhne již 24. ročník tradiční akce Ukliďme si Český ráj společnosti Outdoor Discovery, která je jedním ze zakladatelů Geoparku Český ráj o.p.s.
Skalní město Klokočské skály se rozkládá mezi Podloučkami, Klokočím, Rotštejnem, Chutnovkou, Záholicemi a Rohlinami. Je to rozsáhlé pískovcové skalní město se zbytky reliktních borů na hranách skal. Nesouměrný hřbet ze svrchněkřídových pískovců se vyznačuje velikou skalní členitostí. Zdaleka nápadným útvarem je asi 2 km široká skalní stěna v čele kuesty nad obcí Klokočí, z níž je vyčleněno několik samostatných pískovcových věží. Plošinu brázdí skalnaté rokle. Na jižním okraji je zahlouben Rotštejnský důl se zříceninou hradu Rotštejn a osou plošinatého týlového svahu kuesty pak prochází Zelený důl s řadou bočních roklí. Ve skalních stěnách vzniklo několik desítek pseudokrasových výklenků a jeskyní. K největším z nich patří Postojná. Některé tyto jeskyně jsou významné i z archeologického hlediska.
Dne 8. 9. 2021 se v Kulturním centru Střelnice v Turnově uskutečnila slavnostní premiéra videospotu o Globálním geoparku UNESCO Český ráj. Videospot bude reprezentovat v prosinci 2021 Český ráj na 1. mezinárodním filmovém festivalu Globálních geoparků UNESCO v Koreji. Při této příležitosti prezentoval Geopark Český ráj svou činnost, nové projekty a přínos Geoparku Český ráj pro region.
Pro mne jsou Trosky symbolem Českého ráje. Mám je prostě rád, neboť bez nich by tento kraj byl jenom poloviční. Dva sopouchy nefelinického bazanitu a komínové brekcie pro geology a hlavně petrografy, pro nás dva sopečné pozůstatky čediče, vypínající se jako dva prsty zdvižené k přísaze, že se vrátí. Kdo? Inu, někdo říká, že ďábel, jiný zase o bohu či bozích hovoří a ještě jiný si myslí, že Keltové, národ, který v české kotlině žil dlouhou řadu století, než se postupně smísil s Germány a později i se Slovany a, bozi vědí, s kým ještě.