Dneska se vydáme za nejstarší, dosud zjištěnou, horninou geoparku Český ráj. Mezi geology je známá jako bítouchovský metagranit. Zcela obecně se jí říká také bítouchovská žula a dokonce jako žula byla těžena v bítouchovském lomu.
Zveme vás na: Sběr minerálů na místních nalezištích a jejich vlastnoruční zpracování pod dohledem zkušených instruktorů (vhodné i pro děti od cca 8 let). Více v plakátku...
Na Den Země dne 22.4.2022 bude v 10.00 v Turnově před Kamenářským domem u Muzea Českého ráje slavnostně otevřena geologická expozice o Geoparku UNESCO Český ráj, kterou realizovalo Město Turnov ve spolupráci s neziskovou organizací Geopark Český ráj o.p.s.
Pro příznivce jarních vycházek je na hradě Rotštejn připraveno Vítání jara s výstavou Velikonoce nejen v lidové tradic.
Zbytky středověkého skalního hradu se nacházejí na severozápadním okraji Prachovských skal (3 km jihozápadně od Libuně) při červeně značené turistické cestě z Mladějova do Prachovských skal a zeleně značené turistické cestě z Mladějova do Pařezské Lhoty a Hvozdce.
Geopark Český ráj o.p.s. ve spolupráci s obcí Malá Skála umisťuje tento týden 10 nových informačních tabulí v českém a anglickém jazyce na naučné stezce v Besedických skalách. Jedná se o výměnu za stávající tabule, které jsou již značně poškozené nebo text není aktuální.
Česká televize natočila dne 20.3.2022 v Besedických skalách reportáž o obhájení značky Globální Geopark UNESCO Český ráj na další 4 roky. Reportáž odvysílala ČT 24 ve večerních zprávách. Sestřih reportáže můžete shlédnout na:
Komise Globálních geoparků UNESCO jednomyslně rozhodla udělit Geoparku Český ráj tzv. „zelenou kartu“ a geopark se tak může po po další 4 roky prezentovat titulem: Globální geopark UNESCO. Kontrola plnění kritérií pro členství v této síti proběhla v říjnu 2021, kdy Český ráj navštívila komise vyslaná sekretariátem Globálních geoparků UNESCO.
Geopark UNESCO Český ráj plně podporuje prohlášení UNESCO a prohlášení a výzvu sítě Evropských geoparků (EGN):