6. října – Mezinárodní den geodiverzity

enviweb

Tato každoroční oslava geodiverzity byla schválena v roce 2021 193 členskými státy, které se účastnily bienální Generální konference UNESCO v Paříži. Schválení následovalo po žádosti Mezinárodní unie geologických věd (IUGS) a 108 dalších vědeckých organizací o vyhlášení Mezinárodního dne geodiverzity s cílem zvýšit povědomí o mnoha výhodách, které geodiverzita poskytuje lidem, společnosti a životnímu prostředí. 

Geodiverzita je přirozená část planety, která není živá jak na povrchu, tak uvnitř. Zahrnuje zemské minerály, horniny, fosilie, půdy, sedimenty, tvary terénu a topografii, stejně jako hydrologické prvky, jako jsou řeky a jezera, a procesy, které tyto prvky vytvářejí a upravují. Je zdrojem materiálů, které staví města a slouží jako podpůrný systém pro všechny zemědělské systémy tím, že poskytuje půdu a vodu. Geodiverzita poskytuje zdroje pro výrobu energie, včetně materiálů používaných k výrobě větrných turbín a solárních panelů. Prostřednictvím své rozmanité krajiny, barev a forem inspiruje geodiverzita umělce a fascinuje turisty.

Navzdory tomu si většina lidí neuvědomuje, do jaké míry jsme závislí na geodiverzitě. Je proto zásadní podporovat lepší porozumění dynamickým procesům Země, aby bylo zajištěno, že občané budou činit informovaná politická rozhodnutí pro udržitelnější společnost, což je zásadní prvek při provádění cílů OSN do roku 2030 v oblasti udržitelného rozvoje.

V tomto smyslu je Mezinárodní den geodiverzity příležitostí předvést, jak může vzdělání v geologických vědách poskytnout lidstvu udržitelná řešení naléhavých problémů, jako je zodpovědná těžba zdrojů, snižování rizika katastrof, zmírňování změny klimatu a ztráta biologické rozmanitosti. Rovněž zvýší povědomí o kritických souvislostech mezi geodiverzitou a všemi formami života.Vytvořeno 5.10.2022 20:31:01 | přečteno 425x | romana.proskova
Přihlášení Cookies