Cena Adolfa Heyduka za rok 2019

57615efdd4df5536a6569l

Ve čtvrtek 16. dubna 2020 bylo ukončeno hlasování veřejnosti v anketě o Cenu Adolfa Heyduka pro památku, geologickou lokalitu či technickou památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným za rok 2019.Anketu vyhlašuje mezinárodní vzdělávací projekt Hugo na cestách® ve spolupráci s Památkovou komorou ČR  pod záštitou Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, jejíž předsedou je senátor Miroslav Nenutil.

Veřejnost mohla na webových stránkách www.hugonacestach.info nominovat kulturní památky, geologické lokality, technické památky či malá muzea zaměřená na industriální či technické dědictví, které nebo která, jsou podle jejího mínění nejvíce přátelská ke zdravotně znevýhodněným návštěvníkům. Do soutěže nelze přihlašovat státní a městská muzea. Nominovat nelze ani bývalé hrady, zámky, kláštery apod., které dnes slouží jako ústavy sociálních služeb, domovy důchodců, domy s pečovatelkou službou, hospice apod.

Do pátého ročníku nominovala veřejnost celkem 17 památek a lokalit, do hlasování bylo započítáno celkem  747 platných hlasů. 

Cena Adolfa Heyduka za rok 2019 patří v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO - Národní kulturní památce Vyšehrad za možnost bezbariérové prohlídky celého areálu NKP pro osoby na invalidním vozíku, veřejnost přidělila 191 hlasů.

V kategorii ostatní památky zvítězil zámek Svijany za kompletní bezbariérový přístup do expozic i parku pro osoby pohybově postižené se 67 hlasy.

Za zpřístupnění naučné stezky Kladské rašeliny pro osoby na vozíku (s pohybovým postižením)  se 103 hlasy získala cena Adolfa Heyduka 2019 pro geologickou lokalitu nejvíce přátelskou ke zdravotně znevýhodněným Správa CHKO Slavkovský les

V kategorii technické památky a malá muzea ocenila veřejnost Železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka za bezbariérový přístup pro osoby na invalidním vozíku 30 hlasy.

Hana Talli Hlubučková, hlavní koordinátorka projektu 

Foto: Svijanský zámek


Vytvořeno 4.6.2020 11:10:28 - aktualizováno 4.6.2020 11:12:15 | přečteno 303x | romana.proskova
Přihlášení Cookies