Česká Proseč aneb oblíbené povídání V. Zieglera na březen

minerál 3 089

Česká Proseč je malá vesnice, část obce Úbislavice v okrese Jičín. Nachází se asi 1,5 km na severovýchod od Úbislavic a západně od Nové Paky. Když se vydáte na pole jihovýchodně od obce směrem k vodní nádrži Jahodnici, můžete mít šanci, že se vám podaří najít nějaký hezký achát...


Půda zdejších polí je tvořena svahovými hlínami, jež jsou odkryté polními pracemi a v nichž lze hledat nerosty podkrkonošských melafýrů. Ale než se vydáme hledat drahé kameny na pole, zastavme se na alespoň chvíli v České Proseči. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1542. Název obce je zřejmě odvozen od osady vzniklé na místě vysekaného lesa. Na západním okraji České Proseče najdeme zděnou kapličku s lipami, jejichž stáří se odhaduje na 350 let. Uvnitř kapličky se nachází sousoší Piety, které znázorňuje Pannu Marii držící na klíně Krista sejmutého z kříže. Uprostřed obce najdeme sousoší sv. Trojice s dřevěnou zvoničkou. Sousoší znázorňuje sedícího Boha Otce, vedle něho Syna, který v pravé ruce drží kříž a nad nimi se vznáší Duch Svatý v podobě holubice. 

Obcí prochází modrá turistická značka ve směru na obce Radim a Nová Paka. A už jsme na poli. Z obce to opravdu dlouho netrvalo. Základem svahových hlín na poli jsou horniny permokarbonu podkrkonošské pánve. Svahové hlíny odkryté polními pracemi jsou kamenité a v nich lze hledat nerosty podkrkonošských mandlovcových andezitoidů. Někteří odborníci soudí, že může jít i o uloženiny přemístěné soliflukcí. V údolí je pak terasa potoka s vyplavenými chalcedony a kousky prokřemenělých araukaritů. Je to bohaté naleziště achátů, chalcedonů, vzácněji jaspisů a křemene a jeho barevných odrůd. Vzpomínám si na dávné doby skoro před šedesáti lety, kdy jsem poprvé chodil po tomto poli v doprovodu svého přítele a učitele Karlíčka Havlaty a on mi vysvětloval jak ty krásné kameny sbírat a potom mi u něho doma dával i první lekce řezání a broušení kamenů. Já vím, že v jejich zpracování jsem se zdokonalil až v Turnově, ale to už je jiná kapitola. Tehdy jsem si přinesl domů jeden hezký achát, o jehož obrázek se s vámi chci podělit. Je to téměř typický achát z tohoto naleziště. A nevím, jestli se tam ještě takový najde. Posledně jsem hledal trochu marně, ale ono bylo sucho. A to se drahé podkrkonošské kameny hledají těžko.

Václav Ziegler 


Vytvořeno 1.3.2021 8:58:37 | přečteno 533x | romana.proskova
Přihlášení Cookies