Skupina lomů mezi obcí Chuchelna, městem Semily a elektrickou rozvodnou Na Rovném nese název původních majitelů - Machovy lomy.
Právě v těchto místech před asi 5 miliony let natekl lávový proud z Kozákova do údolí Paleo-Jizery. A v Machových lomech jsou dobře odkryté fenomény spojené s interakcí lávy s prostředím velmi mělké vody. V jižním lomu, za vilou majitelů zůstal neodtěžený kužel čedičové horniny. Kompaktní bazanit tvoří ve skutečnosti jen slupku obalující tento kužel z rezavé vulkanické brekcie. Tomuto útvaru se říká bezkořenný kužel a v celých Čechách, respektive v celé Střední Evropě je to unikát. Pochopitelně, více a lepé zachovalé bezkořenné kužely jsou k vidění na Islandu, na březích jezera Mývatan. Vznik bezkořenného kužele souvisí s natečením žhavé lávy do říčního údolí. Zde láva překryje říční uloženiny nasycené vodou. Voda se okamžitě změní v páru, která exploduje a skrz lávu, která je ještě tekutá a tvárná, prostřelí. Výsledkem je komín vedoucí skrz lávové těleso vyplněný brekcií vodou zchlazených úlomků lávy. Větší lom na severním konci plošiny má dvě části. Hlavní, která odhaluje svrchní část lávového proudu, včetně autoplastické brekcie, která tvoří povrch lávy. V lomu s velkou lomovou stěnou je navíc k vidění úžasná kulisa sloupcově odlučné čedičové lávy. Sloupce jsou tu narovnány do majestátní kolonády. Ve skutečnosti jsou tam kolonády dvě, ty ale nepatří dvěma lávovým proudům. Je to produkt chlazení lávy ze dvou stran, zespodu a shora.
Další menší část lomu odkrývá samotnou bázi lávového proudu. Pod lávou jsou tu zachovány sedimenty Paleojizery do kterých je přimíchán hyaloklastický materiál. Hyaloklastika vznikají prudkým schlazením lávy na kontaktu s vodou. Šoková kontrakce vede k rozdrobení prudce zchlazené lávy a vzniklý úlomkovitý materiál je unášen řekou. Přísun lávy byl ovšem tak velký, že záhy říční údolí i se sedimenty překryla. Řeka si později začala zařezávat nové koryto při severním okraji lávového proudu.
Machovy lomy jsou geologická lokalita mezinárodního významu.
A jezírka v lomech jsou jedinečným domovem, zejména žab. Nejvíce se zde v předjaří setkáte s ropuchou obecnou. Populace těchto žab, co žije na severní straně Kozákova, se doslova hrne, silnice nesilnice, kopečky nekopečky, překážky nepřekážky, právě do těchto rybníčků v Machových lomech, aby se tu oddávala svým milostným hrátkám.
Václav Ziegler