V neděli 26. 7. 2020 se v Autocampu Sedmihorky uskutečnil již tradiční Den Geoparku Český ráj. Bohatý program v krásném prostředí lemovaném kulisami Hruboskalského skalního města a slunečné počasí přilákaly na louku u potoka Libuňky a na břeh rybníka Bažantník stovky účastníků – především rodiny s dětmi, kterým byl program převážně určen. Akci propagovala i Česká televize Déčko v pořadu TamTam.
Na třinácti stanovištích zaměřených zejména na geologické dědictví Českého ráje si účastníci mohli vyrobit kamenný šperk z břidlice, vyzkoušet si mletí obilí na kamenném mlýnku, rýžovat české granátky pomocí rýžovacích pánví, seznámit se s drahokamy Českého ráje a sledovat názornou ukázku řezání a broušení drahých kamenů. Dalšími aktivitami bylo navlékání skleněných korálků, výroba prstýnků s kamínky, hraní kamínkového pexesa, sochání z pískovce a výroba pískových mandal. Informace o živé přírodě Českého ráje poskytly zájemcům na jednom ze stanovišť dobrovolnice ze Střediska ekologické výchovy.
Pro nejmenší bylo určeno loutkové představení “Jak se skláři učili tavit červené sklo”.
S životem v době kamenné seznámil zájemce pračlověk – nejvíce zaujal lov oštěpem a rozdělávání ohně technikou tření dřev.
S informacemi o Geoparku Český ráj a o Českém ráji se návštěvníci mohli seznámit také prostřednictvím informačních letáků, map a Turistických novin, které byly na místě k dispozici a také prostřednictvím přednášky geologa Jana Bubala, který povídal večer o zajímavých geologických lokalitách Geoparku Český ráj. Výklad byl doplněn promítáním.
Geopark UNESCO Český ráj
Český ráj není jen malebným spojením skal, lesů, rybníků a lidové architektury, ale i jedinečným územím s mimořádnou rozmanitostí geologických fenoménů. Právě spojení neživé živé a neživé přírody s činností člověka daly tomuto kraji neopakovatelný „genius loci". Během stovek miliónů let byl opakovaně dnem moří a jezer a několikrát tu probíhala sopečná činnost. Představuje geologickou učebnici plnou skalních měst, dávných sopek, roklí, říčních údolí, jeskyní, krasových jevů a nalezišť drahokamů a zkamenělin.
I proto byl Český ráj v roce 2005 vyhlášen geoparkem, který před pět lety získal záštitu UNESCO.
Území geoparku o rozloze 833 km2 se nachází mezi městy Mnichovo Hradiště, Turnov, Železný Brod, Semily, Jilemnice, Nová Paka, Jičín a Sobotka. Více o geoparku se dočtete na: www.geoparkceskyraj.cz a facebook.com/bohemianparadisegeopark.
Akci uspořádala nezisková organizace Geopark Český ráj o.p.s. a Středisko ekologické výchovy Český ráj s finančním příspěvkem Libereckého kraje a AUTOCAMPU Sedmihorky.
Blanka Nedvědická, Geopark Český ráj o.p.s.
Turnov 28.7.2020