Den Geoparku UNESCO Český ráj navštívil i pračlověk

Den Geoparku 2021 praclovek rozdelavani ohne 3

V neděli 25. 7. 2021 se v Autocampu Sedmihorky uskutečnil tradiční Den Geoparku UNESCO Český ráj. Bohatý program v malebném prostředí pod pískovcovými věžemi Hruboskalského skalního města a příjemné letní počasí přilákaly více jak tři stovky návštěvníků, především rodiny s dětmi. Tisková zpráva 5/2021

Na čtrnácti stanovištích zaměřených zejména na geologické dědictví Geoparku UNESCO Český ráj si účastníci mohli vyrobit kamenný šperk z břidlice, vyzkoušet si mletí obilí na kamenném mlýnku, rýžovat české granátky pomocí rýžovacích pánví, seznámit se s drahokamy Českého ráje, sledovat názornou ukázku řezání a broušení drahých kamenů. Dalšími aktivitami bylo navlékání skleněných korálků, malování přírodnin, drátkování kamínků, hraní kamínkového pexesa, sochání z pískovce, výroba pískových mandal. Účastníci měli možnost vyrobit si pitnou vodu filtrací vody z říčky Libuňky přes místní písek a pískovec a dozvědět se také informace o živé přírodě Českého ráje. 

S životem v době kamenné seznámil návštěvníky pračlověk, nejvíce zaujala názorná ukázka rozdělávání ohně technikou tření dřev a házení oštěpem. Pro nejmenší bylo určeno loutkové představení. 

S informacemi o Geoparku UNESCO Český ráj a o Českém ráji se účastníci akce mohli také seznámit prostřednictvím informačních letáků, map a Turistických novin, které byly na místě k dispozici a  prostřednictvím přednášky geologa Mrg. Jana Bubala z Turnovského muzea, který večer přednášel o zajímavých geologických lokalitách Geoparku Český ráj. Výklad byl doplněn promítáním. 

Geopark UNESCO Český ráj je jediným geoparkem v České republice, který nese značku Geopark UNESCO především pro svou výjimečnou koncentraci geologických, mineralogických a paleontologických jevů a lokalit. Dává představu o geologické historii Země – mezi nejstaršími a nejmladšími horninami  je zde více jak půl miliardy let vývoje. 

Krajina vyniká také množstvím historických a kulturních památek a dokládá význam přírodního prostředí na vývoj společnosti. 

Po loňském rozšíření o území na Novopacku, Železnobrodsku a Mnichovohradišťsku má Geopark UNESCO Český rozlohu 833 km2. 

Geopark UNESCO Český ráj spravuje nezisková organizace Geoaprk Český ráj o.p.s., posláním společnosti je pečovat o uchování přírodního dědictví, upatňovat poznatky výzkumu a vědy, vzdělávat veřejnost a vytvářet podmínky pro šetrnou turistiku a udržitelný rozvoj ve spolupráci s místními komunitami a organizacemi. 

Více o geoparku na: www.geoparkceskyraj.cz

facebook.com/bohemianparadisegeopark

instagram.com/geopark_cesky_raj

Akci uspořádal Geopark Český ráj o.p.s. a Středisko ekologické výchovy Český ráj v Sedmihorkách s finančním podporou Libereckého kraje. Na realizaci všech aktivit se podílelo celkem 17 osob. 

Blanka Nedvědická, ředitelka

Geopark Český ráj o.p.s. 

Turnov 26.7.2020Vytvořeno 26.7.2021 15:32:11 - aktualizováno 26.7.2021 15:37:47 | přečteno 588x | romana.proskova
Přihlášení Cookies