Dolánky - profil (stratotyp jizerského souvrství) aneb povídání Václava Zieglera na únor

povidani na unor

Chcete-li vidět jeden z nejcennějších křídových profilů, zajděte si pěšky z Turnova do Dolánek. Už od posledních stromů turnovských městských sadů je ten významný profil vidět. 


Přejdete Jizeru, minete Dlaskův statek, přejdete železniční trať a kousek vlevo, u silnice, se ocitnete pod ním. Je však třeba dávat pozor na projíždějící auta, protože profil se nachází v zářezu silnice a železniční trati z Turnova na Malou Skálu. Vede tudy modře značená turistická trasa. V blízkosti se nalézá studánka Bezednice  (275m n.m.) - zajímavý přírodní výtvor nalezneme v obci Dolánky na modré značce směr Frýdštejn. Pověst praví, že nemá dno, a že v ní kdysi beze stopy zmizel rytíř i s koněm. Jde o pseudokrasový výtvor, kde voda vyvěrá poté, co část své cesty údolím urazila skryta v podzemí. Kdysi hlídával studánku zrzavý kocour. Dnes zde můžete potkat tak jeho ducha. Ale i ten dovede mňoukat.

V případě profilu jde jednak o uměle vytvořený silniční a železniční zářez a na jeho severní straně jsou také přirozené výchozy. V současné době zářez mírně zarůstá (některé rostliny patří mezi vzácné) a ve spodní části je trochu zasucený. Profil tvoří vysoká stěna těsně při silnici a železniční trati a vystupují v ní polohy středního turonu (jizerské souvrství české křídové pánve). Jde o mimořádně dobře zachovaný profil tímto souvrstvím, a proto byl také vybrán za stratotypový profil jizerského souvrství. Odkryty v něm jsou šedé, jemnozrnné, vápnité pískovce až siltovce s nepravidelnými čočkami tvrdých, jílovito-písčitých vápenců – vše je střední turon české křídové pánve, souvrství jizerské. Jde rovněž o bohaté naleziště fauny středního turonu. Vedle nálezů četných mlžů se zde nacházejí amoniti, ježovky, raci rodu Protocallianassa, plži a dále ramenonožci, serpulidi, mechovky, živočišné houby a další.

Je to geologická a paleontologická lokalita mezinárodního významu. Ale nejen geologická. Ještě na počátku sedmdesátých let rostl a kvetl na horní ploše profilu koniklec luční a dodnes je stráň, svažující od vrcholu profilu k západu domovem řady vápnomilných rostlin a živočichů. Mnozí ti, jež navštíví Dolánky o tom ani nevědí. A je to škoda! 


Václav ZieglerVytvořeno 2.2.2020 9:39:01 | přečteno 321x | romana.proskova
Přihlášení Cookies