Kopaninský hřbet aneb oblíbené povídání V. Zieglera na prosinec

Kopanina 3

Kopaninský hřbet je rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji. 


Osadu Anděl Strážce (podle níž se jmenuje i starý lom na Kopanině) snad založili členové bratrstva Anděla Strážce, usazeného při kapli Anděla Strážce v nedalekém Jílovém u Hodkovic nad Mohelkou, kde bylo vedle hospodářského dvora menší panské sídlo, které spravovalo další osady: Bezděčín, Luhy, Sestroňovice a Anděl Strážce. V osadě stávala hospoda (č.p.1.) při cestě do Rychnova, před ní byl Sloup Anděla Strážce. V roce 1843 zde stálo 6 domů. Osada dnes spadá pod OÚ Frýdštejn. Stojí zde 9 domů a žilo v roce 2001 5 stálých obyvatel. Když se od vlakového nádraží v Malé Skále se vydáme k řece Jizeře a následně po červené značce dojdeme až na maloskalský Panteon. 

Z vyhlídky se nám otevře nádherný pohled na Maloskalské údolí s řekou Jizerou a přes údolí na skalní hřeben Suchých skal, který je pokračováním Maloskalského skalního hřebene. Zde si lze povídat o původu pískovců a vzniku skalních měst v Českém ráji, ale já bych doporučoval, abychom se vydali dále po značce na hrad Frýdštejn. Přímo pod hradem (směrem k silnici) se nachází žíla limburgitu. Zdejší limburgit proráží pískovce cenomanu na poruchové zóně a žíla je mocná okolo dvou metrů. Je to nejmladší projev vulkanické aktivity, který na cestě potkáme. Od hradu vede pak modrá turistická značka na vrchol Kopaniny (657 m n. m.). 

Tam, kde protíná tato modře značená cesta silnici, je to už blízko vrcholu, je bývalý lom zvaný Anděl Strážce. Dnes je z velké části zavezen, ale kdysi se zde těžíval štěrkový kámen z hornin železnobrodského krystalinika. V lomu můžeme pozorovat kontakt ložní žíly metadoleritu s nadložními chlorit – sericitickými fylity, což jsou nejstarší horniny na území Českého ráje (ordovické stáří). V křemenných žilách se vyskytuje měděná mineralizace reprezentovaná především ryzí mědí, chalkopyritem a malachitem. Nikdy nezapomenu, když jsem zde procházel s panem Dr. Tučkem z Národního muzea (je tomu letos 50 let), jaké bylo jeho překvapení, když jsem mu ukazoval nálezová místa. Odvážel si tehdy poměrně dost pěkných vzorků. 

Na vrcholu Kopaniny je rozhledna, odkud je pěkný pohled na Jizerské hory a Krkonoše na severu, maloskalský skalní hřeben, Suché skály a Kozákov na východě a sedimenty české křídové pánve tvořící Český ráj na jihu. Z Kopaniny se vrátíme do Frýdštejna po silnici, která lemuje Mandlovou horu, na jejímž úpatí se nachází staré melafyrové lomy, ve kterých se nacházely nádherné acháty s bílou kresbou. Dnes je starý lom téměř zavezen nejen komunálním odpadem, ale přesto v polohách nad lomem můžeme dodnes achátové pecky nacházet.

Václav Ziegler

 



Vytvořeno 1.12.2021 15:30:04 | přečteno 552x | romana.proskova
Přihlášení Cookies