Levínská Olešnice aneb oblíbené povídání V. Zieglera na únor

minerál 3 085

Obec Levínská Olešnice se nachází v okrese Semily, kraj Liberecký. Žije zde 352 obyvatel. Tvoří ji dnes dvě části a to obec Levínská Olešnice a obec Žďár u Staré Paky. My ovšem zavítáme do Levínské Olešnice a jejího nejbližšího okolí. Přesně na zdejší pole... 


Budeme-li mít někdy čas, tak se do Žďáru u Staré Paky taky podíváme. Býval tam velmi zajímavý melafyrový lom s acháty. První písemná zmínka o obci Levínská Olešnice pochází z roku 1384. Západně od vesnice se na vysokém ostrohu nad řekou Oleškou nachází terénní pozůstatky hradu Levín z první poloviny čtrnáctého století. V obci samé je pak kostel Všech svatých a lidové práce – kříž u kostela a sousoší Nejsvětější Trojice Boží. Obec patřila patřila k hradu Levín, který byl založen roku 1239 Pakoslavem a jeho synem Načeratem z Brady.

V blízkosti obce se na pohoří Levín a Kozinec nalézají polodrahokamy, jedná se zejména o acháty, jaspisy a krystalické drúzy a geody. Tento výskyt polodrahokamů a jejich bezohledná těžba měly za následek těžké poškození hradní zříceniny Levín.

Nechci však psát o doslovné těžbě zdejších drahých kamenů. Chci se s vámi projít po zdejších červených polích v okolí Levínské Olešnice, a když štěstí dovolí zvednout z půdy na poli, či z kamenné hromádky či zídky na mezi krásný kámen, který je po vybroušení a vyleštění ještě krásnější. Ten vůbec první ze všech drahých kamenů, které jsem nejen zde, ale i jinde našel, byl malý úlomek jaspisové žíly, který mě docela a úplně uchvátil. Dodnes ho mám doma a často se dosud obdivuji jeho kráse. Stalo se to dávno, v roce 1963, a od té doby jsem nenašel krásnější, i když mýma rukama jich prošly stovky a možná i tisíce. Nepočítal jsem je, jen obdivoval jejich krásu. Snad ještě dlouho tu budou s námi.

Václav ZieglerVytvořeno 31.1.2022 20:45:17 | přečteno 749x | romana.proskova
Přihlášení Cookies