Návštěva zástupců taiwanských geoparků, národních parků, univerzitních profesorů a studentů v Geoparku UNESCO Český ráj

Trosky_01072023.jpg

Ve dnech 29.6.-2.7.2023 navštívila Geopark UNESCO Český ráj delegace 42 zástupců taiwanských geoparků, národních parků, univerzitních profesorů z  Taipei a univerzitních studentů. V pátek 30.6.2023 proběhla na zámku Hrubá Skála konference taiwanských geoparků a odborníků na geologii Českého ráje, které se za českou stranu zúčastnili zástupci správní rady Geoparku Český ráj, zakladatelů Geoparku Český ráj, rady Libereckého kraje, dále Střediska ekologické výchovy v Sedmihorkách, ZO ČSOP Bukovina a zapsaného spolku ZAzemí, z.s

Na konferenci byla představena výjimečná geodiverzita Geoparku Český ráj, jeho mineralogie, vulkanismus, pískovcový fenomén a významné fosilní nálezy. Taiwanská strana seznámila české účastníky konference s geodiverzitou Taiwanu prostřednictvím geoparků, dynamickým východním pobřežím Tchaj-wanu, které je domovem nechvalně známých zemětřesení, dále se společenskými aspekty taiwanských geoparků - zejména lokálně budovanou udržitelností a také s ochranou přírody Taiwanu prostřednictvím národních parků.

V rámci programu hosté navštívili družstvo umělecké výroby Granát v Turnově, venkovní expozici o Geoparku UNESCO Český ráj, expozici minerálů a hornin v Muzeu Českého ráje v Turnově a expozici horolezectví tamtéž.

V Geoparku UNESCO Český ráj navštívili hrad Trosky, shlédli animaci o geologickém vývoji této sopky, absolvovali terénní exkurzi v Prachovských skalách a v Hruboskalsku. Prohlédli si Středisko ekologické výchovy v Autokempu Sedmihorky a večer si zde zazpívali při kytaře a houslích u ohně.

Taiwanští hosté při následné návštěvě Prahy využili aplikaci audioprůvodce SmartGuide, který byl vyvinut českou firmou.

Byla dohodnuta následná spolupráce zejména v oblasti šetrné turistiky geovzdělávání.
Vytvořeno 2.7.2023 20:22:00 | přečteno 292x | romana.proskova
Přihlášení Cookies