Pračlověk se na čas zabydlel v Autocampu Sedmihorky

geoden10
Den Geoparku 2019 je za námi a byl velice zajímavý a pestrý (viz fotografie). Malé i velké návštěvníky zaujal hlavně "pračlověk" , který v Autocampu Sedmihorky předváděl věci nevídané - pravěké oblečení, například sobí kůže člověka zahřeje i v -40 st. Celsia. Zájemcům ukázal, jak rozdělat oheň pomocí dřívek a tření a nechyběly ani pravěké zbraně i nástroje. 


Jak se dříve mlelo obilí - i to byla jedna z atraktivních zastávek při Dni Geoparku 2019. Lidé mohli ochutnat geoparkové potraviny, vyrobit si vinuté perle nebo kamenné sekeromlaty... 

Připomeňme, že se Geopark Český ráj rozkládá na ploše 760 km2 zahrnuje širokou škálu geologických fenoménů, paleontologické, mineralogické a archeologické lokality i historické památky. Najdete jej mezi městy Mnichovo Hradiště, Železný Brod, Jilemnice, Nová Paka a Jičín. 

Kozákov od pravěku až po současnost. 

Nejvyšší hora Českého ráje (744 m). Čedičový vrch byl už od pravěku vyhledáván jako naleziště drahých kamenů, z nichž pravěcí lovci vyráběli jednoduché nástroje. V dutinách horniny vykrystalizovaly kulovité výplně achátu, jaspisu, ametystu, křišťálu záhnědy a dalších polodrahokamů. Zdejší naleziště byla využita ve středověku pro výzdobu chrámů. Vypráví se, že když tu pasáček hodil po krávě kamenem, měl tento kámen často větší cenu než celé stádo. Na západním svahu Kozákova se nachází Měsíční údolí se dvěma velkými jeskynními převisy, pod nimiž byly nalezeny stopy po pravěkém osídlení. Od r. 1928 stojí na vrcholu Kozákova turistická chata pojmenovaná po politikovi F. L. Riegrovi (1818-1903), rodáku ze Semil. V r. 1994 byla uvedena do provozu 40 m vysoká rozhledna, z níž je vidět na vrcholky Krkonoš a Jizerských hor.
Vytvořeno 3.8.2019 18:51:49 | přečteno 418x | romana.proskova
Přihlášení Cookies