Ředice je nejen vyvýšenina, ale také les, který se tady nachází. Jeho zkomolený výraz „Řáholec“ přinesl slávu panu spisovateli Čtvrtkovi a proslavil kraj po celých Čechách a možná i jinde. A proslavil i samotného Rumcajse, Manku a Cipíska.
Vrcholek elevace (kóta 648 m.n.m.) je 350m západně od drůbežárny v Morcínově a pole okolní až k lesu „Řáholci“ jihozápadně od kóty. A proč jsem vás sem vzal? Inu proto, že se tady všude kolem nacházejí drahé kameny Českého ráje a Podkrkonoší. Jsou tu k nalezení nerosty mineralogické asociace podkrkonošských melafýrů, zejména na této lokalitě geod s ametystem a záhnědou a také velkými krystaly analcimu (až 30mm). A kromě ametystu a záhnědy tady najdete i obyčejný křemen, ale velmi pěkně krystalovaný. A čirý a průhledný křišťál. A což jeho ostatní barevné odrůdy. O některých byla sice už řeč, ale stejně se k nim vraťme. Patří k nim nádherně fialový ametyst, jehož zbarvení vzniká příměsí železa, či hnědá záhněda a černý morion, jejichž zbarvení vzniká posunem iontů v krystalové mřížce minerálu, či žlutý citrín, růžový růženín.
To všechno jsou bezesporu vynikající drahé kameny, o jejichž kráse ve šperku nemůže být pochyb. A ametyst, záhněda, citrín a křišťál se hojně nacházejí v dutinách našich melafyrů. Jako velkou vzácnost jsem nalezl na nalezišti Cidlina i geodu, pravda malou, asi 5 cm v průměru, ve které byl vykrystalovaný růženín. Taky je to už několik desítek let a ten růženín dosud nevybledl, i když se to někdy stává. A samozřejmě, že tady najdeme i acháty a jaspisy. A vraťme se ještě k tomu analcimu. Tak velké krystaly jsou u nás vzácné. Stejně jako jejich červenavé zbarvení. Zato lesk je velký – skelný. A tvary krystalů? Výhradně v krychlové soustavě a výhradně tvar, který se nazývá čtyřiadvacetistěn deltoidový. Chcete je vidět? Mají je v turnovském muzeu Českého ráje. A nacházejí se jen vzácně, v dutinách melafýru. A jak krásný je rozhled z pole pod lesem! Máte Český ráj skoro na dlani. Vyplatí se tam zajít.
Václav Ziegler