Trosečník č. 14: Připomínáme si 145. výročí narození stavitele a architekta Ladislava Čapka

Snímek obrazovky 2021 04 12 v 10 44 01

Nový kulturně-společenský emailový zpravodaj o Českém ráji a okolí TROSEČNÍK... 

Stahujte zde: ikona souboruTROSEČNÍK 014.pdf


Mnichovo Hradiště. Čtete o jeho jménu ve spojení s Mnichovým Hradištěm poprvé? Nepochybně jste se však setkali alespoň s některou z jeho staveb. Badatelským impulzem ke shromáždění dosavadních poznatků a materiálů, které máme nyní k dispozici, pro nás byl e-mail pana Christiana Thuriho, pražského badatele, který se rozhodl napsat první ucelenou monografii věnovanou životu a dílu Ladislava Čapka. Jedinečného umělce, stavitele, architekta a podnikatele, autora několika desítek činžovních domů i vil především na území Prahy. Ale také člena Jednoty sokolské, dlouholetého předsedy Společenstva stavitelů, spoluzakladatele a donátora Církve československé husitské.

Panu Thurimu patří naše díky za informace, o které se s námi průběžně dělí! A jak taková monografie vzniká? Skládáním jednotlivých střípků. Je nám potěšením, že k jednomu z nich přispěla i sbírka městského muzea, kterou spravujeme a nadále rozvíjíme.

Ladislav Čapek se narodil 11. dubna v sedm hodin ráno roku 1876 do rolnické rodiny. Otci Josefu Čapkovi, pachtýři chalupy ve Veselé čp. 26 (synu Josefa Čapka zdejšího chalupníka z čp. 13 a matky Anny rodem Krejbichovy z čp. 40 také ve Veselé), a matce Anně, rozené Gregorové z Dolánek čp. 2. Více v příloze.


Vytvořeno 12.4.2021 10:53:30 | přečteno 398x | romana.proskova
Přihlášení Cookies