Traditionen und Handwerke

Jsou řemesla, se kterými se setkáte všude na světě. Jsou ale i taková, která vycházejí z toho, co nabízí příroda. Pro území našeho geoparku je výjimečným zpracování šperkových a dekoračních kamenů. Zrodila se v něm i bižuterní výroba, která se později přesouvala na Jablonecko.

V době kamenné nepoužívali zde žijící lidé jaspisy a acháty jako dekorační kameny. Díky vlastnostem podobným pazourku z nich štípali ostré nástroje. V mladší době kamenné zde našli surovinu pro výrobu broušených seker a zvládli i techniku vyvrtání otvoru pro topůrko. Ve středověku bylo zpracování kamenů především v Praze, kam se surovina dovážela, po třicetieté válce se však přesunulo na Turnovsko. V roce 1715 zde vzniká bratrstvo brusičů a pro broušení šperkových kamenů vzniká takzvaný kamenářský stojek. Ten umožňoval jednoduše a přitom přesně brousit pravidelné plošky i na drobných kamenech. Koncem 18. století vzniká v Turnově Pacltova huť na výrobu skelných kompozic, jako náhrady za šperkové kameny, kterých je nedostatek. Sklářská výroba se postupně přesouvá za dřevem jako energetickou surovinou do Jizerských hor. Tradice zpracování kamene i výroby šperků dala vzniknout v roce 1884 odborné škole, která dodnes nabízí vzdělávání v oborech zpracování kamenů, šperků či uměleckého kovářství.
Od roku 2007 je propůjčována značka Regionální produkt Český ráj výrobkům vzniklým v regionu. Za kritéria slouží kromě tradice i šetrnost výroby a původ surovin. Kromě výrobků ze skla, kovu, dřeva nebo textilu zde najdete i potravinářské výrobky, včetně ovoce. Tak jako na Jablonecku bývala u každé druhé chalupy mačkárna na korále, v Českém ráji byla sušárna na ovoce.
Certifikací výrobků a provozováním webu se zabývá Sdružení Český ráj, z.s.

, Bild öffnet in neuem Fenster

Přejít na stránky regionálních produktů



Hergestellt 17.5.2019 10:29:15 - aktualisiert 28.6.2019 13:04:49 | gelesen 3272x | sprokesova
Anmeldung Cookies