Na strážnou horu a k dalším výhledům

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Rovensko pod Troskami

Výlet v délce 36 km vám nabídne krásné rozhledy, počítejte ale s převýšením. Výlet vede z Rovenska do Tatobit a na nejvyšší vrchol Českého ráje Kozákov. Z Kozákova pak přes Záhoří do Koberov, na Dubecko a zpět do Rovenska.

Rovensko pod Troskami – Bačov (4176 – 8,2 km) – Kozákov (10,8 km) – Besedice (20,9 km) – Rotštejn (25,3 km) – Kvítkovice (27,6 km) – Rovensko pod Troskami (4172 – 36,1 km)

MAPA

ROVENSKO POD TROSKAMI 

Město Rovensko pod Troskami leží v centrální části Českého ráje na soutoku potoků Veselky a Václavky, mezi hradem Trosky a horou Kozákov. Nejpozoruhodnější pamětihodností městečka je dřevěná zvonice u kostela sv. Václava, která pochází z roku 1630 a stojí na osmibokém základě. Pod její šindelovou střechou jsou zavěšeny tři zvony obrácené srdcem vzhůru. Návštěvníci mohou přihlížet unikátnímu zvonění přímo ve zvonici od května do září vždy v neděli v pravé poledne a také o každém státním svátku.

Cenné jsou také roubené chaloupky ve městě a sousoší Rozhovor od profesora Josefa Drahoňovského, které se nachází uprostřed náměstí. V rovenském parku najdete bustu Svatopluka Čecha vytvořenou Bohumilem Suchardou v roce 1913. Básník Svatopluk Čech v městečku často pobýval a rád se toulal po okolí. Zdejší krajina mu učarovala. Napsal také báseň o Troskách, kterou koncipoval jako rozhovor mezi věžemi Pannou a Babou. Básníkovo jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek v Boreckých skalách nad Rovenskem.

Za druhé světové války se v Rovensku skrývali výsadkáři František Závorka a Lubomír Jasínek, jejich úkryt byl ale v roce 1943prozrazen. Aby nepadli do rukou gestapa a uchránili město před vyhlazením, jakého se dostalo Lidicím a Ležákům, obětovali své životy a spáchali sebevraždu. Na budově radnice je umístěna pamětní deska připomínající čin obou statečných parašutistů. Ve městě najdete také sezonní informační centrum, možnost nákupu, stravování a ubytování.

TATOBITY

V obci Tatobity se nachází kostel sv. Vavřince z roku 1753 a památná lípa s obvodem kmene 9 m, jejíž stáří se odhaduje na 600 až 1000 let. V obci žil malíř Jan Dědina, jehož zahrada dnes slouží jako park s geologickou prezentací hornin regionu a výchozí místo naučné stezky. Ze silnice mezi Tatobity a Kozákovem se nabízejí nádherné výhledy na Hruboskalsko a Trosky. Možnost stravování.

KOZÁKOV

Kozákov je označován za strážnou horu Českého ráje a je také jeho nejvyšším bodem (744 m n. m.). Na vrcholu Kozákova stojí telekomunikační věž s rozhlednou a Riegrova chata. Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se návštěvníkům otevírá kruhový pohled od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny. Za pěkného počasí odtud lze spatřit čtvrtinu Čech a dalekohledem lze na obzoru zahlédnout i nejvyšší budovy Prahy. Na vrcholu najdete také dětské hřiště a venkovní geologickou expozici a kousek od něj se nachází horní stanice lyžařského vleku. Kozákov je oblíbeným místem paraglidistů.

BESEDICKÉ SKÁLY, KALICH, CHLÉVIŠTĚ

Besedické skály je skalní město s nižšími skalami a mnohdy spadlými či nakloněnými bloky. Najdete v něm místo zvané Kalich, kde se nachází tajná modlitebna českých bratří ze 17. století, a skalní bludiště Chléviště.

KLOKOČÍ

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o souvislou skalní hradbu tvořenou prvohorními pískovci vysokými až 60 metrů, s mnoha jeskynními dutinami. Z vrchu skalní stěny, po kterém vede turistická stezka, se nabízejí krásné rozhledy ke Kozákovu a Jizerským horám.

Klokočské průchody je jméno jednoho dlouhého průchodu ve skalní hraně nad obcí Klokočí, kterým kdysi vedla kupecká stezka. Nad průchodem najdeme penzion s restaurací, pod ním v obci Klokočí je obchůdek. Další obchody najdeme také v bývalé hasičské zbrojnici a pod nedalekým hradem Rotštejn.

HRAD ROTŠTEJN

Rotštejn, zřícenina skalního hrádku založeného před rokem 1300, se nachází v jihovýchodní části Klokočských skal. Hrad byl původně z větší části dřevěný a částečně vytesaný do pískovcových skal. Jeho dominantou byla věž se skalní bránou za soutěskou. V bývalé kuchyni se dochovaly skalní lavičky, stopy po krbu a komín. Dále jsou tu zbytky zděného paláce, několik skalních světnic, zeď se střílnami a hradní studna.

DUBECKO

Osada pod stejnojmenným kopcem (366 m n. m.) leží na ukloněné pískovcové kře, tzv. kuestě. U Dubecka je v lese několik menších pískovcových skalek a v jedné z nich byla nedávno vytesána kaplička a zasvěcena sv. Eustachovi. V obci byla v roce 2001 na věži mobilního operátora otevřena rozhledna nabízející výhledy do okolní krajiny.

Přihlášení Cookies