Jičínské sopky – Čeřovka, Veliš a Zebín

Jičín náměstí – rozcestí pod Čeřovkou 1,3 km (na vrchol 150 m neznačeno) – rozcestí Zebínský dvůr 4,2 km (na vrchol 300 m neznačeno) – Valdštejnská lodžie 5,2 km (park Libosad neznačeno) – Jičín náměstí 7,6 km

Z Jičína se vydáme po modré značce směrem na Čeřovku. Na vrcholu kopce byla v roce 1843 postavena kamenná rozhledna (volně přístupná), která se vypíná nad stěnou čedičového lomu. Nabízí výhledy na město Jičín i na velišský hřbet, na kterém stával mohutný hrad, který byl po třicetileté válce stržen. Zdivo bylo rozebráno a kvalitní čedič vytěžen. Vrchol byl uchráněn díky tomu, že se jedná o důležitý geodetický bod, na kterém byla v roce 1942 postavena cihlová observační věž.

Z Čeřovky vyrazíme po modré značce a u kostela se vydáme po neznačené odbočce na vrch Zebín, který díky tomu, že vznikl v bažinatém území, vytvořil mohutný kužel úlomkového materiálu.

Vrch poskytuje kruhový rozhled – mimo jiné i na zříceniny hradů Bradlec a Kumburk.

Ze Zebína sestoupíme zpět ke kostelu a vydáme se po červené značce k Valdštejnské lodžii. Když projdeme parkem, tzv. Libosadem, v jeho delší ose, dorazíme na nevýrazný kopeček vulkanického původu. Na okraji parku leží veřejnosti přístupný židovský hřbitov (nutno předem zapůjčit klíč v jičínském MIC). Zpět do města se vrátíme čtyřřadou lipovou alejí.


Přihlášení Cookies