Geovýlet na Maloskalsko

Malá Skála nádraží – Drábovna 2,1 km – Frýdštejn 5,6 km – Vranov-Pantheon vyhlídka Zahrádka 7,5 km – Malá Skála Nádraží 9,2 km

Z Malé Skály se vydáme po modré značce směr Drábovna. Projdeme lesem a dostaneme se na Záborčí – úzký pruh louky se zástavbou na mírně skloněném svahu. V místech, kde kvádrové pískovce Drábovny nasedají na nepropustné jílovce, se nacházejí prameny. Nad silničkou vstoupíme opět do lesa, kde jsou vidět první bloky pískovcového skalního města. Dojdeme až na červeně značenou Zlatou stezku Českého ráje a uděláme si krátkou odbočku ke zbytkům skalního hrádku Drábovna. Ovšem kromě pár kapes pro trámy z něho na skalním bloku už nic nezbylo.

Další zastávkou na trase je zřícenina hradu Frýdštejn. Hrad stojí na skalách, jejichž vrstvy jsou strmě ukloněny, neboť leží mezi dvěma geologickými zlomy. Až sestoupíme podél hřebenu na Pantheon, můžeme tyto vrstvy vidět i mírně překocené. I zde se nachází zbytky nejrozsáhlejšího skalního hradu v Čechách – Vranova. Z vyhlídky nad Jizerou, které se říká Zahrádka, můžeme spatřit navazující hřeben Suchých skal. Ty vděčí za svůj vzhled tlakům, které pískovec zpevnily, otočily a zároveň rozlámaly na jednotlivé skalní věže.


Přihlášení Cookies